Грађани се са правом понекад питају зашто је одношење смећа на нашој општини нешто скупље него у граду и ми имамо обавезу да то објаснимо. Покушаћемо то да објаснимо једноставним примером. Постоје трошкови одношења смећа по километру пређеног пута наших возила и они су једнаки и у граду и на периферији. Међутим, у граду, дуж тог једног километра пута живи неколико пута више становника него што је то случај на периферији, па се ти трошкови деле на више корисника и зато су цене нешто ниже.
Ипак, цене су данас на нашој општини за 10% ниже него што су биле пре 2015.године, јер је наше предузеће боље организовано и трошкови пословања су мањи. Изузетно је важно нагласити да и грађани морају да поведу рачуна приликом одлагања смећа, јер својим несавесним понашањем из чистог немара и лењости непотребно повећавају трошкове нашег пословања. Грађани треба да буду свесни да је нови, нижи ценовник прорачунат на основу начина пословања у уређеном систему у Италији и да се већ суочавамо са већим трошковима него што је било предвиђено. Стога, морамо и да упозоримо да ће, уколико се понашање несавесних грађана настави и у наредном периоду, приватни партнер бити принуђен да од општине затражи дозволу за повећање цена одношења смећа.
Предлог приватног партнера је да се испоштују закон и подзаконски акти града Београда, будући да градска општина Гроцка административно припада граду Београду, а у Београду се наплаћује смеће по квадратном метру. Свакако да ће се приватни партнер усагласити са општином Гроцка и да ће заједно донети одлуку о цени услуге одношења смећа.
Предузеће „Еко Гроцка“ овим путем апелује на кориснике да измирују своја дуговања, јер ће у супротном бити изложени додатним трошковима, у случају ангажовања извршиоца и адвоката.
Kabasti otpad je sav otpad koji je zabranjeno bacati u kontejnere otpad većih gabarita koji se nalazi u kući ( nameštaj , električni aparati , prozori , vrata i itd) . Takav otpad se odnosi uz prethodnu najavu telefonom, pozivom na broj 011/4410-100 , 011/4410-108. Korisnik se kontaktira iz sektora za odnošenje kabastog otpada i vrši se dogovor oko termina odnošenja kabastog otpada . Korisnik ima pravo da izbaci do 2m3 kućnog kabastog otpada dva puta godišnje. Korisnik usluga, otpad ne izbacuje na javnu površinu , već ga ostavlja u svom dvorištu do kapije, nikako na javnoj površini, i nikako na način da se ugrozi drumski i pešački saobraćaj .
Ostali otpad ( građevinski otpad , biorazgradivi otpad , zemlja …) se odnosi isto po dogovoru prethodnom prijavom telefonskim putem , po cenovniku za vanredne usluge. Odvoz ove vrste otpada ne spada u otpad koji se odnosi besplatno . Otpad mora biti spakovan u jutene dzakove , i ostavljen na privatnu svojinu korisnika.
Strogo je zabranjeno ovu vrsta otpada odlagati na mesta koja nisu predviđena za to i svako nesavesno bacanje biće sankcionisano od strane Komunalne milicije i Komunalne inspekcije .
На основу члана 52а Одлуке о одржавању чистоће, Комунална инспекција градске општине Гроцка казниће правно лице у износу од 100.000 динара услед несавесног одлагања смећа, а физичко лице у износу од 10.000 динара на основу члана 52б ове одлуке. Уколико правно или физичко лице плате казну у року од 8 (осам) дана од дана сачињавања прекршајног налога, казна се умањује за 50 %.
Осим комуналне инспекције градске општине Гроцка, нелегално бацање смећа надгледа и новоформирана служба предузећа „Еко Гроцка“ д.о.о.
У току је изградња ограђених касета за контејнере, на свим контејнерским пунктовима на територији Општине Гроцка. На тај начин желимо да спречимо стварање депонија око контејнера и да саме контејнере заштитимо од уништавања.
Контејнери су примарно намењени на позицијама на којима није могуће увести систем одношења смећа „од врата до врата“, односно систем канти за домаћинства, тј. у околини стамбених зграда, у близини великог броја трговинских и занатских радњи, због веће количине дневног смећа које премашује капацитете индивидуалних канти, на раскрсницама главне и споредних улица у које физички није могућ приступ камиона за одношење смећа, те из тог разлога није могуће увести систем индивидуалних канти за домаћинства.
Грађани се учестало жале да у деловима насеља у којима постоје контејнери, али и одношење индивидуалних канти, нема довољно контејнера, што није тачно. У деловима насеља у којима постоји систем одношења индивидуалних канти, контејнери не треба да постоје, али смо изашли у сусрет, па су контејнерски пунктови ипак остали на појединим местима на које су грађани навикли.
Пунктови имају и одвојен простор, касету, за одлагање пепела током зимских месеци, а траве током летњих.
ОВИМ ПУТЕМ НАГЛАШАВАМО ДА ЈЕ БАЦАЊЕ УЖАРЕНОГ ПЕПЕЛА У КОНТЕЈНЕРЕ ЗАБРАЊЕНО И КАЖЊИВО!!!
Током грејне сезоне 2015/2016 године само за 15 дана због жара је изгорело преко 30 контејнера, а штета је прешла 1.000.000 динара. Од почетка грејне сезоне 2016/2017 године је изгорело преко 60 контејнера због одлагања жара у исте, тако да је нашем предузећу причињена штета преко 2.000.000 динара. Из тог разлога смо били принуђени да привремено обуставимо набавку и поделу бесплатних канти за смеће за домаћинства, јер смо новац намењен кантама морали да преусмеримо на набавку и замену уништених контејнера.
Исто тако, није дозвољено одбацивање грађевинског шута у контејнере и његово одлагање крај контејнера. Исти се мора одлагати у јутене џакове и оставља се испред контејнера искључиво у прописаном периоду. Кабасти отпад и намештај се такође не одлаже у контејнер, него искључиво у прописано време и у прописаним данима. Велика картонска амбалажа би требало да се растави и тако одлаже у контејнер, како се исти не би одмах напунио. Пластичне флаше би требало гужвати пре одлагања и затим бацати.